Endodoncja
Pytania i odpowiedzi           Zalecenia dla pacj. z ruchomymi uzupełnieniami protet.          Szczotki i pasty
Strona główna
Leczenie kanałowe
Wybielanie zębów
Stomat. zachowawcza
Protetyka

Endodoncja czyli leczenie kanałowe zębów


Obecnie rozwój stomatologii idzie w kierunku jak największej oszczędności tkanek zęba. Idą za tym także wymagania pacjentów ukierunkowane na zachowanie zębów aniżeli na ich usuwanie i zastępowanie uzupełnieniami protetycznymi. Szanse uratowania zęba, którego miazga została chorobowo zmieniona przez drobnoustroje i ich toksyny daje nam endodoncja.

Endodoncja jest wąska dziedzina stomatologii zachowawczej zajmującą się leczeniem kanałowym zębów. W dużym uproszczeniu leczenie kanałowe polega na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi z komory i kanałów korzeniowych zęba poprzez mechaniczne i chemiczne opracowanie kanałów korzeniowych a następnie ich wypełnienie materiałami całkowicie biozgodnymi.

Mechaniczne opracowanie kanałów korzeniowych jest jednym z najważniejszych etapów leczenia endodontycznego. Celem naszych działań jest usuniecie zmienionej zapalnie miazgi, czy też miazgi w stanie rozpadu zgorzelinowego, ale także prawidłowe ukształtowanie kanału umożliwiające jego szczelne wypełnienie.
 
W trakcie leczenia kanałów korzeniowych dentysta wykorzystuje szereg narzędzi, zwanych narzędziami kanałowymi. Ogólnie można podzielić je na ręczne i mechaniczne.

 W metodzie tradycyjnej używa się tylko narzędzi ręcznych. W nowoczesnych metodach leczenia głównie mechanicznych. Narzędzie ręczne zbudowane sę głównie ze stali nat. mechaniczne ze stopu niklowo tytanowego co nadaje im odporność na zginanie.

Dawniej twierdzono że ząb leczony kanałowo „martwy” jest zębem który długo nie przetrwa w jamie ustnej. Wiązało się to z niemożliwością dokładnego usunięcia miazgi kanałowej, szczególnie w przypadku bardzo zakrzywionych i wąskich kanałów, gdzie nie mogły dostać się narzędzia tradycyjne. Obecnie całkowicie się to zmieniło.  Dzięki specjalnym metodom  i narzędziom niklowo- tytanowym uzyskuje się doskonałe wyniki leczenia. Stało się możliwe dokładne oczyszczanie bardzo wąskich  i krzywych kanałów. Zabieg wykonuje się na jednej wizycie i jest on całkowicie bezbolesny (Przy leczeniu tradycyjnym konieczne jest przychodzenie na kilka wizyt z jednym zębem, przy czym leczenie nie zawsze jest przyjemne).

 

Leczenie tradycyjne:

1.      Kilka wizyt (uciążliwość dla pacjenta)

2.      Częsty ból po dewitalizacji(zatruciu zęba)

3.      Większe ryzyko powikłań(niemożność dokładnego oczyszczenia kanału zakrzywionego i wąskiego)

 

Leczenie nową technką:

1.      Leczenie na jednej wizycie

2.      Całkowicie bezbolesne

3.      Idealne oczyszczenie kanałów zakrzywionych i wąskich

4.      Długotrwałe i pewne efekty leczenia

5.Zęby które do tej pory były uważane za zęby do usunięcia teraz można uratować.

 Na zdięciach widać dokładne wypełnienie kanałów mimo ich znacznego zakrzywienia

Prawidłowo przeleczony endodontycznie ząb z dokładnie wypełnionymi kanałami daje możliwość zachowania zęba i jego odbudowy . Możemy odbudować koronę zęba z materiałów złożonych lub, jeśli korona jest zniszczona wykonać wkład koronowo-korzeniowy, a na nim koronę protetyczną.

(O więcej szczegółów proszę pytać lekarza)