Pytania i odpowiedzi           Zalecenia dla pacj. z ruchomymi uzupełnieniami protet.          Szczotki i pasty
Strona główna
Leczenie kanałowe
Wybielanie zębów
Stomat. zachowawcza
Protetyka

Pytania i odpowiedzi 

Co daje fluoryzacja zębów?

Fluoryzacja jest zabiegiem profilaktycznym, który wzmacnia zęby. Fluor wbudowuje się w ich szkliwo i oddziałuje na obecne w nim hydroksyapatyty, czyli związki wapnia. Dzięki fluorowi, który wbudował się w szkliwo zęba tworząć fluoroapatyty, związki te słabiej rozpuszczają się w kwasach, których w jamie ustnej jest bardzo dużo, zwłaszcza po jedzeniu.
A skoro są bardziej odporne na kwasy, to i na powodujące próchnicę bakterie. Poza tym związki fluoru same w sobie hamują wzrost bakterii.

Czy usuwanie kamienia powoduje osłabienie szkliwa?

Zabieg usuwania kamienia w żaden sposób nie osłabia ani nie niszczy szkliwa. Kamień nazębny, który na szkliwie widać to jedynie koniec prawdziwego kamienia. Zdejmuje się go przede wszystkim (często wyłącznie) z pod - i naddziąsłowej powierzchni korzenia zęba, która nie jest pokryta szkliwem, tylko tzw. cementem korzeniowym - dlatego zresztą właśnie tam kamień głównie się odkłada.
Cement korzeniowy ma bowiem ze swej natury znacznie większą porowatość niż szkliwo. Natomiast usunięcie kamienia ze szkliwa może choć nie musi wystąpić nadwrażliwość okolicy szyjek zębów. Spowodowane jest to odsłonięciem tej okolicy i uwrażliwieniem na bodźce zewnętrzne. Dlatego po zabiegu usunięcia kamienia nazębnego w powierzchnię zębów wciera się stężone preparaty fluorkowe. Jednym słowem, usuwanie kamienia nazębnego jest całkowicie bezpieczne dla szkliwa i trzeba je wykonywać systematycznie.

Dlaczego należy uzupełniać braki zębowe?

Braki w uzębieniu koniecznie trzeba uzupełniać. Nawet utrata pojedynczego zęba w łuku nie jest obojętna, nie zawsze jest jednak wskazaniem do protezowania. W młodym wieku w związku z ogólną odpornością organizmu zdolność adaptacji tkanek przyzębia jest na tyle duża, że nie dochodzi do zmian patalogicznych.

Gdy jednak braki są większe i nie są przez dłuższy czas uzupełniane, następują nieodwracalne zmiany miejscowe, jak przesunięcia i nachylenia zębów w kierunku luki, rotacje zębów oraz wysunięcia zębów przeciwstawnych nie mających podparcia. Pozostałe zęby wskutek przeciążenia ulegają w końcu zmianom chorobowym. Bezzębne odcinki szczęki i żuchwy, nie mające odpowiednich bodźców czynnościowych w postaci protez, ulegają z czasem postępującemu zanikowi.

Braki zębów nie pozwalają na prawidłowe żucie, co z kolei odbija się na pracy dalszych odcinków przewodu pokarmowego. Nieprawidłowo pogryziony pokarmy dostaje się do żołądka, o wiele dłużej jest trawiony, po czym nie do końca strawiony przedostaje się do dalszym części przewodu pokarmowego. W ten sposób o wiele łatwiej o powstanie wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Tak więc możliwość uzupełniania brakujących zębów to wielkie dobrodziejstwo dla całego organizmu. Proteza pełni funkcje lecznicze i rehabilitacyjne, zapobiega zmianom chorobowym, poprawia samopoczucie. Nie może być jednak celem samym w sobie - to zawsze ostateczność. Najlepiej wykonana, to oczywiście nie to samo, co własne zdrowe zęby. Zawsze więc należy dążyć do utrzymania, do późnych lat, czynnościowo sprawnego uzębienia.

Po co są wizyty kontrolne?

1.Można szybko wychwycić zmiany próchnicowe zębów( można wyleczyć ząb dopóki ubytek jest jeszcze mały , oszczędzamy w ten sposób tkanki zęba i unikamy leczenia kanałowego.)

2.W razie konieczności usuwa się kamień i osad nazębny(który jest przyczyną paradontopatii i nieprzyjemnego zapachu z ust)

3.Unikamy powstawania tzw. ognisk zakażenia(chore zęby mają wpływ na choroby innych organów w ciele człowieka.)

4. Można szybko wykryć początki chorób, które dają pierwsze objawy w jamie ustnej.

5. Ogólny niższy koszt leczenia (leczenie ubytków jest tańsze niż leczenie kanałowe i protetyczne
Powrót